Czy CoQ10 pomaga obniżyć poziom trójglicerydów?

Published:

Podwyższony poziom trójglicerydów jest powszechnym problemem zdrowotnym, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Badania sugerują, że suplementacja koenzymem Q10 (CoQ10) może pomóc obniżyć poziom trójglicerydów w niektórych przypadkach. W tym artykule przeanalizujemy dowody dotyczące CoQ10 i trójglicerydów, potencjalne mechanizmy, kto może odnieść korzyści, optymalne dawkowanie i względy bezpieczeństwa.

Czy CoQ10 pomaga obniżyć poziom trójglicerydów?

Czym są trójglicerydy?

Trójglicerydy to rodzaj tłuszczu występujący we krwi. Po jedzeniu organizm przekształca kalorie, których nie potrzebuje natychmiast, w trójglicerydy, które są następnie transportowane do komórek tłuszczowych w celu ich przechowywania.

Trójglicerydy pochodzą z:

 • Nadmiar węglowodanów
 • Tłusta żywność
 • Alkohol
 • Cukry

Normalny poziom trójglicerydów wynosi mniej niż 150 mg/dl. Poziom granicznie wysoki to 150-199 mg/dl. Wysoki poziom trójglicerydów wynosi 200 mg/dl i więcej.

Wysoki poziom trójglicerydów często nie powoduje objawów. Jednak z czasem mogą one zwiększać ryzyko:

 • Zawał serca i udar mózgu
 • Choroba stłuszczeniowa wątroby
 • Zapalenie trzustki
 • Zespół metaboliczny

Zmiany stylu życia, takie jak dieta, ćwiczenia i utrata wagi, mogą pomóc obniżyć poziom trójglicerydów. W niektórych przypadkach mogą być również zalecane leki lub suplementy.

Czym jest CoQ10?

Koenzym Q10 (CoQ10) to przeciwutleniacz naturalnie wytwarzany przez organizm, który jest niezbędny do produkcji energii komórkowej. Jest skoncentrowany w narządach takich jak serce, nerki i wątroba, które wymagają znacznej ilości energii.

Kilka kluczowych faktów na temat CoQ10:

 • Obecny we wszystkich ludzkich komórkach
 • Bierze udział w wytwarzaniu ATP, głównej cząsteczki energii w komórce.
 • Działa jako silny przeciwutleniacz
 • Zmniejsza się wraz z wiekiem
 • Niedobory związane z niektórymi chorobami
 • Dostępne jako dodatek

Suplement CoQ10 jest dostępny w postaci ubichinonu lub ubichinolu. Ubichinol jest bardziej aktywną formą przeciwutleniacza, najlepiej wchłanianą przez organizm.

Jak CoQ10 może pomóc obniżyć poziom trójglicerydów?

Badania wskazują, że CoQ10 może pomóc w normalizacji poziomu trójglicerydów poprzez kilka potencjalnych mechanizmów:

Poprawia metabolizm tłuszczów

CoQ10 jest niezbędny do mitochondrialnej produkcji ATP. Zapewnia to komórkom energię do przeprowadzania procesów metabolicznych, takich jak metabolizm tłuszczów.

Zwiększając energię komórkową, CoQ10 wspomaga rozkład tłuszczu. Obejmuje to lipoproteiny bogate w trójglicerydy.

Dzięki lepszemu metabolizmowi tłuszczów trójglicerydy mogą być skuteczniej usuwane z krwi.

Poprawia wrażliwość na insulinę

Insulinooporność jest kluczowym czynnikiem powodującym wysoki poziom trójglicerydów. Upośledza ona zdolność organizmu do reagowania na insulinę i regulowania metabolizmu glukozy i tłuszczów.

Jako przeciwutleniacz i poprzez inne szlaki, CoQ10 może poprawić wrażliwość na insulinę i kontrolę poziomu cukru we krwi. Pomaga to przywrócić prawidłowy metabolizm tłuszczów i trójglicerydów.

Obniża stan zapalny

Przewlekły stan zapalny przyczynia się do dyslipidemii i jest powiązany z podwyższonym poziomem trójglicerydów.

CoQ10 działa jako środek przeciwzapalny, który może zmniejszać wywołane stanem zapalnym zaburzenia metabolizmu lipidów.

Chroni naczynia krwionośne

Oksydacyjne uszkodzenie naczyń krwionośnych i dysfunkcja naczyń sprzyjają miażdżycy. Może to zmienić metabolizm lipidów i podnieść poziom trójglicerydów.

Działanie przeciwutleniające CoQ10 pomaga chronić naczynia krwionośne i może hamować gromadzenie się trójglicerydów w ścianach naczyń.

Reguluje ekspresję genów

CoQ10 moduluje ekspresję genów zaangażowanych w metabolizm glukozy i lipidów. Obejmuje to aktywację genów, które zwiększają rozkład tłuszczu i hamują jego magazynowanie.

Regulacja szlaków genów metabolicznych może promować redukcję trójglicerydów.

Chociaż badania wciąż wyjaśniają konkretne mechanizmy, naukowcy uważają, że metaboliczne, naczyniowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości CoQ10 prawdopodobnie przyczyniają się do obniżenia poziomu trójglicerydów.

Badania kliniczne nad CoQ10 i trójglicerydami

W wielu badaniach klinicznych badano wpływ suplementacji CoQ10 na profile lipidowe krwi, w tym poziom trójglicerydów:

 • W badaniu 44 pacjentów z hiperlipidemią przyjmowało 100 mg CoQ10 dziennie. Po 12 tygodniach trójglicerydy spadły średnio o 43 mg/dl w porównaniu z placebo. Cholesterol całkowity również uległ poprawie.
 • Mężczyźni z nadwagą, którym podawano 100 mg CoQ10 przez 12 tygodni, doświadczyli znacznego obniżenia poziomu trójglicerydów o 31 mg/dl w porównaniu do wartości wyjściowej. Obniżył się również poziom cholesterolu LDL.
 • Pacjenci przyjmujący statyny przyjmowali 100 mg CoQ10 lub placebo przez 3 miesiące. W grupie CoQ10 średnia redukcja trójglicerydów wyniosła 29 mg/dL, podczas gdy w grupie placebo wzrosła o 3 mg/dL.
 • Pacjenci ze schyłkową niewydolnością serca suplementowali 2 mg/kg CoQ10 dziennie przez rok. Trójglicerydy spadły średnio o 29 mg/dl w grupie CoQ10, wraz z efektami przeciwzapalnymi.
 • Metaanaliza 10 badań z 2015 r. wykazała znaczący efekt obniżenia poziomu trójglicerydów o -26,8 mg/dL w porównaniu z CoQ10 i placebo. Poprawa nastąpiła po co najmniej 3 miesiącach stosowania dawki 100-200 mg/dzień.

Chociaż nie wszystkie badania wykazują znaczące zmiany, ogólna liczba dowodów wspiera suplementację CoQ10 jako skuteczną interwencję w celu zmniejszenia podwyższonego poziomu trójglicerydów, zazwyczaj o 25-45 mg/dl. Efekty wydają się najbardziej wyraźne w przypadku zaburzeń metabolicznych, takich jak cukrzyca, otyłość i hiperlipidemia.

Kto może odnieść korzyści ze stosowania CoQ10 w celu obniżenia poziomu trójglicerydów?

Badania wskazują, że osoby, które najprawdopodobniej skorzystają z CoQ10 w celu obniżenia poziomu trójglicerydów, to m.in:

 • Osoby z zespołem metabolicznym
 • Osoby z hiperlipidemią lub dyslipidemią mieszaną
 • Osoby z cukrzycą, zwłaszcza cukrzycą typu 2
 • Osoby otyłe lub z nadwagą
 • Osoby z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby
 • Osoby przyjmujące statyny długoterminowo
 • Dorośli w średnim wieku i starsi
 • Osoby z chorobami układu krążenia
 • Każda osoba z wysokim poziomem trójglicerydów lub stosująca terapię obniżającą poziom trójglicerydów

CoQ10 może wzmacniać działanie innych środków obniżających poziom trójglicerydów, takich jak dieta, ćwiczenia fizyczne, olej rybny, niacyna i fibraty. Sprawdzenie statusu CoQ10 może określić, czy niedobór przyczynia się do wysokiego poziomu trójglicerydów.

Dawkowanie CoQ10 w celu obniżenia poziomu trójglicerydów

Wydaje się, że skuteczna dawka suplementu CoQ10 w celu obniżenia poziomu trójglicerydów wynosi 100-200 mg dziennie, przyjmowana przez co najmniej 3 miesiące.

Wyższe dawki do 300 mg dziennie mogą być stosowane w przypadku ciężkiej hipertriglicerydemii pod nadzorem lekarza. Dawki powyżej 100 mg należy podzielić na 2-3 mniejsze dawki w ciągu dnia w celu lepszego wchłaniania.

Pomiar poziomu CoQ10 we krwi może pomóc w ustaleniu odpowiedniego dawkowania. Formy takie jak ubichinol są preferowane, ponieważ mają wyższą biodostępność niż ubichinon.

CoQ10 należy przyjmować z pokarmem zawierającym tłuszcz lub olej, aby zwiększyć wchłanianie. Suplement, który zawiera również olej rybny omega-3, zapewnia dodatkowe korzyści w postaci obniżenia poziomu trójglicerydów.

Podobnie jak w przypadku każdego nowego suplementu, zaleca się rozpoczęcie od niskiej dawki 50-100 mg dziennie i stopniowe zwiększanie dawki CoQ10, aby znaleźć optymalną ilość, która zapewnia poprawę poziomu trójglicerydów.

Czy CoQ10 jest bezpieczny?

W zalecanych dawkach CoQ10 jest uważany za bardzo bezpieczny i dobrze tolerowany przez większość ludzi. Nie odnotowano żadnych poważnych działań niepożądanych ani interakcji z lekami.

Potencjalne niewielkie skutki uboczne obejmują:

 • rozstrój żołądka, nudności lub biegunka - zminimalizowane przez przyjmowanie z jedzeniem
 • Ból głowy - często przemijający
 • Bezsenność - proszę unikać przyjmowania późnym wieczorem.
 • Wysypka skórna - rzadko zgłaszana

CoQ10 ma wyjątkowo niską toksyczność i niewielkie ryzyko przedawkowania ze względu na jego słabą rozpuszczalność. Powinny go unikać osoby przyjmujące warfarynę ze względu na potencjalne interakcje.

Jako rozpuszczalny w tłuszczach przeciwutleniacz, CoQ10 może zakłócać pomiary peroksydacji lipidów. Trójglicerydy i enzymy wątrobowe powinny być monitorowane w celu oceny efektów, szczególnie w przypadku przyjmowania leków.

Warto zauważyć, że CoQ10 nie wchodzi w niekorzystne interakcje ze statynami, fibratami ani innymi lekami obniżającymi poziom cholesterolu. Jest on często podawany w celu przeciwdziałania ich potencjalnemu działaniu wyczerpującemu CoQ10.

Czy powinien Pan/Pani przyjmować CoQ10 w celu obniżenia poziomu trójglicerydów?

Podsumowując, badania wskazują, że u osób z podwyższonym poziomem trójglicerydów suplementacja CoQ10 może:

 • Zapewnia naturalne działanie obniżające poziom trójglicerydów
 • Obniżenie poziomu trójglicerydów średnio o 25-45 mg/dl.
 • Działa poprzez poprawę metabolizmu tłuszczów, wrażliwości na insulinę, funkcji naczyniowych, stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego.
 • Oferują optymalne korzyści przy dawce 100-200 mg dziennie, przyjmowanej przez co najmniej 3 miesiące.
 • Pomoc w radzeniu sobie z wysokim poziomem trójglicerydów w ramach multimodalnego podejścia obejmującego dietę, ćwiczenia fizyczne i inne terapie regulujące poziom lipidów.
 • Bezpieczna interwencja o niskim ryzyku pod nadzorem lekarza

Proszę porozmawiać z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy CoQ10 jest dla Państwa odpowiedni jako część ogólnego planu zarządzania trójglicerydami. Badanie poziomu CoQ10 we krwi może pomóc ustalić, czy suplementacja jest uzasadniona.

Zasoby wykorzystane do napisania tego artykułu

Zarejestruj się do naszego newslettera i otrzymaj 10% zniżki na Twoje następne zamówienie

Który produkt potrzebuję?